Naţionala lui Tadici, la un pas de Europene

România a învins miercuri cu scorul de 30 – 28, în deplasare, reprezentativa Belarusului, iar returul este programat duminică, de la ora 18:30, în Sala Polivalentă „Lascăr Pană” din Baia Mare

Naţionala feminină de handbal a României, din lotul căreia fac parte şi zălăuancele Georgiana Ciuciulete şi Crina Pintea, este foarte aproape de a obţine o nouă performanţă, calificarea la un nou turneu final de Campionat European. „Tricolorele” pregătite de Gheorghe Tadici au învins miercuri după-amiaza cu scorul de 30 – 28, în deplasare, naţionala Belarusului, în manşa tur din cadrul preliminariilor pentru calificarea la Campionatul European din decembrie, programat în Croaţia şi Ungaria.
Fără Oana Manea şi Cristina Neagu, pe care selecţionerul nu le-a putut folosi din cauza unor accidentări, România s-a descurcat bine în faţa echipei gazdă. Belarusul a condus în debut cu scorul de 2 – 0, dar naţionala lui Tadici a preluat repede controlul jocului şi a trecut la conducere. Apărarea a fost punctul forte în prima parte, iar Ada Nechita şi Valentina Ardeal-Elisei au ştiut să fructifice fazele de contraatac. Naţionala lui Tadici a condus chiar şi cu patru goluri în prima parte, 10 – 6, dar la pauză a intrat cu avans minim la vestiare, 14 – 13.
Gazdele au început mai bine partea secundă şi au restabilit egalitatea după şapte minute de la reluare, 17 – 17, dar România a revenit în joc exact la momentul potrivit şi a refăcut avantajul de patru goluri. Dintr-o dată, jocul naţionalei noastre nu a mai fost la fel de bun, iar bielorusele au ştiut să profite, trecând la conducere cu opt minute înainte de final. „Tricolorele” erau conştiente că pot obţine mai mult de la acest meci şi au forţat revenirea, câştigând în final la o diferenţă de două goluri, 30 – 28, una care le dă posibilitatea să abordeze meciul retur fără presiune, chiar dacă duminică, la Baia Mare, nu se anunţă un retur uşor. Partida va avea loc în Sala Polivalentă „Lascăr Pană”, de la ora 18:30 şi va fi transmisă în direct pe DigiSport1.
În dipsuta din Belarus, selecţionerul Gheorghe Tadici a trimis în teren ambele ambele jucătoare de la HC Zalău, iar Georgiana Ciuciulete a reuşit chiar să-şi treacă numele pe lista marcatoarelor, cu trei reuşite.
Belarus: Alesia Safonova – Irina Dronova (5 goluri), Natalia Vasilevskaia (3), Diana Ilina, Natalia Koţina (1), Lilia Arţiuhovici (4), Irina Spas (1), Ganna Suhomirova (2), Anastasia Lobaci (2), Ganna Stepanova (2), Karina Iejikova (7), Katerina Siliţkaia (1). Antrenor: Tomaz Cater
România: Paula Ungureanu, Mirela Paşca – Crina Pintea, Adriana Nechita (4), Aurelia Brădeanu (5), Gabriela Perianu (3), Luciana Marin (1), Laura Oltean (1), Valentina Ardean Elisei (9), Georgiana Ciuciulete (3), Oana Apetrei (1), Nicoleta Tudor, Laura Chiper, Eliza Buceschi (3). Antrenor: Gheorghe Tadici